[-]
جعبه پيام
» <Kathy Day> جناب اﻟﻜﺘﺮﻭﭘﻴﺎﻧﻴﺴﺖ از شما بسیار ممنونم...
» <مارک واتنی> خواهش می کنم بتمن عزیز
» <BATMANhttps://www.aparat.com/v/XI0kt
» <BATMANhttps://www.doostihaa.com/post/tag/%D8%A...kanon-2021
» <BATMANhttps://www.aparat.com/v/pFib3
» <BATMAN> با تشکر از مارک واتنی عزیز/ نسخه های سینمایی بامزی هم منتشر شدن/ بامزی تو سوئد خیلی محبوبه، از گذشته تا به امروز ازین شخصیت انیمیشن تولید میشه
» <مارک واتنی> ارادت شارینگهام عزیز
» <شارینگهام> درود بر همه ی دوستان ، سپاس از مارک واتنی عزیز
» <مارک واتنی> دانلود کارتون قدیمی و نوستالژیک "بامزی" بصورت کامل و دوبله فارسی : https://cafeclassic5.ir/showthread.php?t...7#pid45427
» <کنتس پابرهنه> توی یک دنیای موازی، امروز 45 ساله شده... https://imgurl.ir/uploads/c93116_HL.jpg
Refresh پيام :

ارسال پاسخ 

رتبه موضوع
  • 9 رای - 4.22 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
موسیقی اصیل
نویسنده پیام
دن ویتو کورلئونه آفلاین
پیشکسوت
*

تاریخ ثبت نام: ۱۳۸۹/۸/۱۰
اعتبار: 53

تشکرها : 1834
( 10943 تشکر در 271 ارسال )
شماره ارسال: #81
RE: موسیقی اصیل

حس خوب شنیدن صدای استاد غلامحسین بنان
آهنگ فراموش نشدنی (( مرغ شباهنگ ))
سروده جناب آقای رهی معیری و با تنظیم استاد روح الله خالقی
http://s1.picofile.com/file/8124811218/B..._.mp3.html
مرغ حق خواند هر دم
در دل شب ای ماه
کز شب عاشق آه
چشم جهان خفته
عاشق خون گرید
کی داند هر دل کو را
سوز محبّت نیست
اشک محبّت چیست
گریه ز دل خیزد
بی دل چون گرید؟
شب تاری
به بیداری
مرغ شباهنگم
کند با شب
حکایت ها
آه دل تنگم
وای.وای.وای
از شب های سیاه من جز شب کیست
در عشق تو، گواه من
جفا کردی وفا کردم
ستم راندی دعا کردم
برو برو یارا از دل ما را
که بدخو یاری
«کینه ی عاشق در دل داری»
مرغ شب می نالد
تا به سحرگه با من
آتشم زند به خرمن
گردش عالم گر نکند طی شام غم را
آه «رهی» آخر سوزد عالم را ...
یاحق ...

من با این حرفی که می زنید کاملا مخالفم . ولی حاضرم جانم را بدهم تا شما حق داشته باشید این حرف را بزنید ... ولتر
۱۳۹۳/۳/۸ عصر ۰۷:۰۸
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در پاسخ
تشکر شده توسط : Classic, پرشیا, مگی گربه, اسپونز, برو بیکر, خانم لمپرت, بانو, حمید هامون, BATMAN, سروان رنو, پیر چنگی, پیرمرد, سارا, رضا خوشنویس, ژان والژان, باربوسا, ماهی گیر
پرشیا آفلاین
مترجم کافه

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۱/۹/۱۶
اعتبار: 24

تشکرها : 4498
( 2786 تشکر در 76 ارسال )
شماره ارسال: #82

ترانه ی چرا رفتی, از جدیدترین آلبوم آقای همایون شجریان با نام نه فرشته ام نه شیطان؛ شعر از خانم سیمین بهبهانی و آهنگ سازی از آقای تهمورس پور ناظری.

چقدر خوبه که هنوز هم می شه تصنیف های ناب شنید و حال و روز دل رو مهمان ضیافتی آسمانی کرد.

شجریان

لینک دریافت ترانه:

http://s5.picofile.com/file/8126207692/C...n.mp3.html

اطلاعات تکمیلی آلبوم:

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%D9%8...8%A7%D9%86

بزرگ ترین مصیبت برای یک انسان این است که نه سواد کافی برای حرف زدن داشته باشد نه شعور لازم برای خاموش ماندن

ژان دو لا برویر, فیلسوف فرانسوی قرن 17
۱۳۹۳/۳/۲۱ عصر ۰۴:۱۰
تشکر شده توسط : حمید هامون, BATMAN, خانم لمپرت, بانو, دن ویتو کورلئونه, فورست, مگی گربه, زرد ابری, سارا, پیرمرد, ژان والژان, باربوسا, ماهی گیر
دن ویتو کورلئونه آفلاین
پیشکسوت
*

شماره ارسال: #83

سپاس پرشیای عزیز .

من هم با شنیدن آهنگهای این آلبوم واقعا لذت برده بودم . آهنگ کولی هم خیلی زیباست ...

حس خوب صدای سرکار خانم سیما بینا
آهنگ ((لاله)) از آلبوم حنایی
با هم بشنویم :
http://s5.picofile.com/file/8126434400/S...h.mp3.html
سر کوه بلند پای مزارُم
به گل چیدن میون سبزه زارُم
اگر صد گل بیایه در کنارُم (گل لاله)
ازی گلها نیایه بوی یارُم (گل لاله)
لالــــه، ن‍الــــه که لاله لاله زاره، گل لاله، گل لاله

(بهار عاشقان دیدار یاره، گل لاله)
خودُم سبزه که یارُم سبزه پوشه 
خودُم گل دستُم و یار گلفروشه
دو چشمش سنگ و ابرویش ترازو (گل لاله)
به نرخ زعفُرون گل می فروشه (گل لاله)
(میرُم کوه و صحرا بگردُم گلُم
به یاد تو تنها بگردُم گلُم) 
(بگیرُم زلاله پیاله که لاله لاله زاره گل لاله، گل لاله)

سر کوه بلن تا کی نشینُم
که لاله سر بر آره مو بچینُم
که لاله بی وفایه بی وفایه (گل لاله)
نمی دونُم کدوم گل را بچینُم (گل لاله)
(میرُم کوه و صحرا بگردُم گلُم
به یاد تو تنها بگردُم گلُم) 
(بگیرُم زلاله پیاله که لاله لاله زاره گل لاله، گل لاله)
یاحق

من با این حرفی که می زنید کاملا مخالفم . ولی حاضرم جانم را بدهم تا شما حق داشته باشید این حرف را بزنید ... ولتر
۱۳۹۳/۳/۲۳ عصر ۰۷:۲۷
تشکر شده توسط : پرشیا, خانم لمپرت, حمید هامون, بانو, BATMAN, سرهنگ آلن فاکنر, مگی گربه, ژان والژان, باربوسا, ماهی گیر
دن ویتو کورلئونه آفلاین
پیشکسوت
*

شماره ارسال: #84

چه خوش صید دلم کردی بنازم چشم مستت را ...
این بار به روایت صدای دلنشین استاد عبدالوهاب شهیدی عزیز
http://s5.picofile.com/file/8126981492/A...i.mp3.html
یاحق

۱۳۹۳/۳/۲۸ عصر ۰۷:۱۹
تشکر شده توسط : سرهنگ آلن فاکنر, پرشیا, حمید هامون, بانو, مگی گربه, خانم لمپرت, ژان والژان, علی بابا, بلوندی غریبه, پیر چنگی, رضا خوشنویس, باربوسا, ماهی گیر
دن ویتو کورلئونه آفلاین
پیشکسوت
*

شماره ارسال: #85

مناجات سحرگاهان و حس خوب صدای جناب آقای قاسم رفعتی 

http://s5.picofile.com/file/8128715776/Ghasem_Raf_ati_Sahargahan.mp3.html

ســحرگهـــان که مــــوذن بـر آورد آواز 
به روی دل شــودم هـــر در عنایت باز

بر آورند مناجاتیــــان قــدس خـــروش 
زنند بر صف روشـــندلان صلای نمــاز

بیـا به مجمع ایمانیـــان یکدل و دیــــن 
که این گروه به یک قبله میکننـــد نماز

مقـــام امن الــــهی منادی توحــــید 
عظـــیم تر حرم کبریا حریــــم نـــماز

ز خــــواب بخت بلندم به کوتهی گرود 
بگــو مــوذن خوش لهجه بر کشـد آواز ...
یاحق

۱۳۹۳/۴/۱۳ عصر ۰۱:۵۱
تشکر شده توسط : خانم لمپرت, BATMAN, سناتور, برو بیکر, نیومن, حمید هامون, سروان رنو, بانو, پیرمرد, ژان والژان, فیلیپ ژربیه, بلوندی غریبه, سارا, رضا خوشنویس, باربوسا, ماهی گیر
پیرمرد آفلاین
دوست قدیمی

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۳/۶/۶
اعتبار: 55

تشکرها : 6321
( 4663 تشکر در 174 ارسال )
شماره ارسال: #86

خدمت دوستداران موسیقی ملی عرض ادب و احترام دارم،

مناسب دیدم به عنوان یک آشنا به موسیقی ایرانی و یک شنونده نیمه حرفه ای اطلاعاتی را که به تجربه کسب کرده ام در اختیار دیگر دوستان قرار دهم.

بنا بر مشهور موسیقی ایرانی مشتمل بر هفت دستگاه است(ماهور،شور،همایون،سه گاه، چهارگاه،نوا و راست پنجگاه) و دستگاه شور دارای چهار مایه (نیمچه دستگاه) است: دشتی،ابوعطا،بیات ترک(بیات زند) و افشاری، و دستگاه همایون مایه بیات اصفهان را نیز در بر می گیرد.

مرحوم کلنل علینقی وزیری معتقد به وجود پنج دستگاه بود و راست پنجگاه را بخشی از ماهور و نوا را بخشی از شور می دانست و در مقابل مرحوم محمدرضا لطفی معتقد به 12 دستگاه بود و تمامی مایه ها را دستگاهی مستقل در نظر می گرفت.

هر دستگاه و مایه مشتمل بر تعدادی گوشه است که گوشه ها می توانند در چند دستگاه و یا مایه وجود داشته باشند،البته با حال و هوای همان دستگاه یا مایه اجرا می شوند و این گوشه های مشترک وسیله ای برای مرکب خوانی و مرکب نوازی هستند. تعداد گوشه ها حدود 300 گوشه است و برخی معتقد بر فقدان حدود 60 گوشه اند که به نظر می رسد به واقع این گوشه های مفقود شده در بطن گوشه های موجود قرار دارند و عملا ترکیب شده اند و نه مفقود.

مبنای موسیقی در خواندن و نواختن پرده است یعنی فواصل بین نت هایی که اجرا می شود اما نت وسیله ای مانند خط برای نگاهداری قطعات موسیقی است و عمده عملکرد آن غیر از این در همنوازی است و الا در موسیقی ایرانی به صورت تکنوازی و یا در گروه های کوچک می توان با استفاده از اثر تشدید،سازها را با یکدیگر هماهنگ ساخت و به اصطلاح کوک کرد. لذا آموزنده غیر حرفه ای و صرفا علاقه مند به موسیقی ایرانی، می تواند در ابتدا موسیقی را بر مبنای پرده بیاموزد و در دوره های عالی به نت بپردازد.(برای پیشگیری از دلزدگی عرض می کنم)

طرز شناسایی دستگاه ها:

به طور کلی می توان گفت استماع موسیقی ایرانی با علاقه و کنجکاوی مهمترین نقش را در شناسایی دستگاه ها و گوشه ها دارد. البته به شرطی که شنونده بداند چه دستگاهی اجرا می شود.

نوا و راست پنجگاه دو دستگاه مو سیقی ایرانی اند که سال ها به عنوان تابو شناخته می شدند و هنرجویان و هنرمندان به سراغ ایشان نمی رفتند تا اینکه استاد شجریان به همراه مرحوم لطفی با دو اجرای راست پنجگاه در جشن هنر شیراز و کنسرت چهره به چهره(در نوا) این سد را شکستند.

نوا:

در موسیقی نوا را لحن پیر طریقت می دانند که علاوه بر گیرایی،رازآلود و مسحور کننده است و شاید به همین دلیل اساتید سلف آن را به منزله فوت کوزه گری می دانستند و حتی المقدور از آموزش آن طفره می رفتند. نوا گرچه قرن ها در موسیقی سنتی مهجور مانده بود، ولی در موسیقی آیینی(تعزیه) و موسیقی عرفانی و مقامی کاربرد زیادی داشته، زیرا که این انواع موسیقی در جستجوی مخاطب بودند لذا از بهترین نغمه بهره می بردند.

برای آشنایی بیشتر با نوا چند اثر را که برایتان آشنا و در بازار و اینترنت موجود است معرفی می کنم

نوا مرکب خوانی استاد شجریان و استاد محمد موسوی به آهنگسازی مرحوم مشکاتیان

دود عود استاد شجریان ،مرحوم مشکاتیان

چهره به چهره استاد شجریان و استاد مرحوم لطفی

چشمه نوش استاد شجریان و زنده یاد لطفی (مرکب خوانی راست پنجگاه و نوا)

بی تو به سر نمی شود استاد شجریان و استاد حسین علیزاده به همراهی کیهان کلهر و همایون شجریان

صدای سخن عشق شهرام ناظری، علی ناظری، زنده یاذ سید خلیل عالی نژاد(موسیقی عرفانی)

کیش مهر شهرام ناظری، جلیل عندلیبی

بیکران مهدی فلاح ، مجید درخشانی

راز گل علی رضا افتخاری،محمد آذری

آتش عود فرامرز گرمرودی،محمدجواد ضرابیان

نی نوا حسین علیزاده(موسیقی بی کلام)

آهنگ تیتراژ پایانی مجموعه های عطر گل یاس و شب دهم و تیتراژ آغاز و پایان مجموعه سربداران

و آهنگ محلی خراسانی(موسیقی مقامی جنوب خراسان) مرنجان دلم را که این مرغ وحشی....

۱۳۹۳/۶/۱۳ صبح ۰۹:۲۴
تشکر شده توسط : Kurt Steiner, پرشیا, BATMAN, سروان رنو, ژان والژان, Keyser, rahgozar_bineshan, زرد ابری, بلوندی غریبه, پیر چنگی, خانم لمپرت, سارا, رضا خوشنویس, باربوسا, ماهی گیر
سناتور آفلاین
مشتری کافه
*

تاریخ ثبت نام: ۱۳۸۹/۲/۴
اعتبار: 36

تشکرها : 3690
( 4535 تشکر در 390 ارسال )
شماره ارسال: #87

این سایت به جرات جزوبهترین و کاملترین سایت های موسیقی گلهاهست. پیشنهاد میکنم آرشیو اون رو دان کنید. من تقریبا تمام آرشیو این سایت رو دان کردم.

http://golbang235.blogfa.com/

۱۳۹۳/۶/۱۳ عصر ۱۰:۵۶
تشکر شده توسط : BATMAN, پیرمرد, زرد ابری, پرشیا, بلوندی غریبه, زاپاتا, رضا خوشنویس, باربوسا, ماهی گیر
پیرمرد آفلاین
دوست قدیمی

شماره ارسال: #88
ابوعطا

از مایه های جذاب در موسیقی ایرانی ابوعطاست که بخشی از دستگاه شور است و می توان آن را به دشتی که مایه ای دیگر از دستگاه شور است،بسیار نزدیک دانست. از گوشه های مشهور ابوعطا گوشه دشتستانی است که معمولاً اشعار باباطاهر و فائز دشتستانی را در این گوشه می خوانند و حالت فولکلور دارد. از گوشه های مشهور دیگر این مایه کردبیات است که قابلیت ها و گستردگی بسیاری دارد و زنده یاد مشکاتیان در این گوشه کاستی با صدای علی جهاندار ارائه نموده است. برای آشنایی با این مایۀ موسیقی ایرانی چند مورد از کاست هایی که توسط خوانندگان و نوازندگان برجسته موسیقی ایرانی اجرا شده معرفی می کنم:

عشق داند      محمدرضا شجریان و زنده یاد محمدرضا لطفی

شب، سکوت، کویر      محمدرضا شجریان و کیهان کلهر

شیدایی      محمدرضا شجریان و زنده یاد مشکاتیان

آتش در نیستان      شهرام ناظری و زنده یاد جلال ذوالفنون

کنسرت اساتید اصفهان      شهرام ناظری و زنده یاد فرامرز پایور (زنده یاد جلیل شهناز، زنده یاد اصغر بهاری،محمد موسوی،محمد اسماعیلی)

آتش دل      علی رضا افتخاری

فراق       صدیق تعریف و پشنگ کامکار

باغ ارغوان       حسام الدین سراج و محسن نفر

فسانه      زنده یاد ایرج بسطامی و کیوان ساکت

صبح مشتاقان       علی جهاندار و زنده یاد پرویز مشکاتیان

۱۳۹۳/۷/۱۵ عصر ۰۹:۱۹
تشکر شده توسط : سروان رنو, Papillon, BATMAN, ژان والژان, rahgozar_bineshan, زرد ابری, Kathy Day, پرشیا, بلوندی غریبه, پیر چنگی, خانم لمپرت, Classic, رضا خوشنویس, باربوسا, ماهی گیر
پیر چنگی آفلاین
دوست قدیمی

تاریخ ثبت نام: ۱۳۹۳/۹/۳۰
اعتبار: 11

تشکرها : 806
( 379 تشکر در 17 ارسال )
شماره ارسال: #89

شد خزان گلشن آشنایی
باز هم آتش به جان زد جدایی
عمر من ای گل طی شد بهر تو
وز تو ندیدم جز بد عهدی و بی‌وفایی

با تو وفا کردم تا به تنم جان بود
عشق و وفاداری با تو چه دارد سود
آفت خرمن مهر و وفایی
نو گل گلشن جور و جفایی
از دل سنگت، آه

دلم از غم خونین است
روش بختم این است
از جام غم مستم
دشمن می‌پرستم تا هستم

براستی چگونه میتوان آهنگی ساخت وپرداخت که هشتادسال پابرجاومحبوب ماندو وردزبان عوام وخواص باشد.ترانه ای که مرایادگرامافون چرخان وبخاراستکان کمرباریک وخوشرنگ چای ودودسیگارپدربزرگ می اندازدوقتی روی صندلی کنار پنجره اتاقش لم میدادوبه دوردستان خیره ماندوگاه قطره اشکی ازلابلای چین وچروک صورتش سرازیر میشدولبهای لرزانش با آهنگ خش دارصفحه گرام زمزمه میکرد:شدخزان...این صحنه رادرآینده ای نزدیک برای خودنیزمتصورم آری پدربزرگ-من ونسلهای بعدمن میآیندومیروندولی شک نکنید این ترانه وخالقش ماندگارخواهدماند...

امروزدهم دی ماه سالروزدرگذشت استاد جوادبدیع زاده است خالق شاهکار«خزان عشق»

بدیع زاده درسال1281شمسی درمحله پاچناردرخانواده ای مذهبی به دنیاآمد.پدرش که خطیب وواعظ وموذن بودازهمان کودکی پسرراتحت آموزش حرفه وهنرخود قرارداد.اوموسیقی ردیف سنتی و گوشه‌های بی‌شمار آن را از پدر و نیز از دایی خود تمام و کمال فرا گرفت بااینحال به درس وتحصیل نیز ادامه دادوازدارالفنون فارغ التحصیل شدوبه اسخدام مجلس شورای ملی درآمد.

درویکی پدیای فارسی درباره زندگی هنری مرحوم بدیع زاده نوشته شده:- بدیع‌زاده علاوه بر خوانندگی در امر آهنگسازی نیز شهرت دارد. در سال ۱۳۰۴ که کمپانی انگلیسی صفحه‌پرکنی «هیز مسترزویس» به قصد تهیه و ضبط صفحه از نواخته‌ها و خوانده‌های هنرمندان ایرانی نماینده خود را به ایران اعزام کرد و شعبهٔ خود را در تهران گشود، بدیع‌زاده به عنوان نخستین خواننده مرد، با معرفی و توصیه عبدالحسین خان شهنازی، انتخاب شد و اولین صفحه او با عنوان «جلوه گل» روانه بازار شد که شامل دو قطعه آواز و سه تصنیف از ساخته‌های خودش بود. از آن پس تا سال ۱۳۱۴ بدیع‌زاده ۲۴ تصنیف ساخت که همه روی صفحه ضبط شده‌است.

از میان آفریده‌های معروف او می‌توان از سرود «ایران، کشور داریوش» و ترانه‌های جلوه گل، داد دل، دل افسرده، هدیهٔ خاک، گل پرپر و «خزان عشق» یاد کرد. «خزان عشق» که تا زمان ما جاذبهٔ خود را حفظ کرده در سال ۱۳۱۳ در پیوند با متنی عاشقانه از «رهی معیری» ساخته شده‌است. اما كار خوانندگى اش بعدها آنقدر طرفدار پیدا كرد كه براى ضبط صفحه به آلمان رفت و ترانه جاودانه «خزان عشق» را با شعر روانشاد رهى معیرى در آنجا ضبط كرد. این ترانه آنقدر دلنشین است كه هنوز هم قلب ها را مى لرزاند-(گوش کنید)

بدیع‌زاده با افتتاح رادیو به جمع هیات ارکستر آن زمان رادیو پیوست و در کنار هنرمندانی چون حسین تهرانی-مرتضی نی داوود-حبیب سماعی واستاد ابوالحسن صبا آثار مشهوری را در حوزهٔ موسیقی ایرانی پدید آورد. بدیع‌زاده سال‌ها عضو شعر و موسیقی رادیو تهران بود."

او جسارت فراوانی داشت وبرای بیان انتقاد از وضع فرهنگی اجتماعی زمانه سدبزرگی راشکست ودرکنارخواندن ترانه های فاخر واصیل سنتی  سبک فکاهی خوانی وطنز(مصطلح به بیات تهران)رادرپیش گرفت که گرچه ابتدابامذاق مردم جورنبوداما کم کم چون گویای درددل مردم کوچه بازار بود لاجرم بردلها موثرافتاد. از جمله تصنیف هاى هزل بدیع زاده كه بسیار هم گل كرد-ماشین مشدى ممدلى (در انتقاد از شرایط نامناسب نخستین اتوموبیل هاى مسافركشى وارداتى 1312) و-پول خروس(درانتقاد به وضع نامناسب كاسب كاران وگرانى مرغ و خروس 1316)  (گوش کنید)

بسیارى از نكات حساس تاریخ موسیقى ایران را فقط او مى دانست اوکتابخانه تاریخ موسیقی ایران بود ووصیت نمود تمامی این خاطرات ودانسته های موسیقایی چاپ شود و خوشبختانه فرزندش الهه بدیع زاده تمامی رادر كتاب گلبانگ محراب تا بانگ مضراب منتشرنموده است.

جواد بدیع زاده پس از یك عمر پربار سرانجام سرانجام در دهم دى ماه سال ۱۳۵۸ در سن هفتاد و هشت سالگى، بر اثر دومین سكته مغزى، درتهران چشم از جهان فرو بست. روحش شاد

برای اطلاعات تکمیلی رجوع بفرمایید به: http://persian.cri.cn/141/2010/03/22/1s106438.htm

هرکس باید روزانه یک آواز بشنود ، یک شعر خوب بخواند و در صورت امکان چند کلمه حرف منطقی بزند. «گوته»
۱۳۹۳/۱۰/۱۰ صبح ۱۱:۱۵
تشکر شده توسط : شیخ حسن جوری, زینال بندری, پیرمرد, خانم لمپرت, Joe Bradley, Classic, پرشیا, BATMAN, Kurt Steiner, rahgozar_bineshan, اسپونز, سناتور, سروان رنو, ژان والژان, سارا, بانو, حمید هامون, زرد ابری, رضا خوشنویس, باربوسا, ماهی گیر
پیر چنگی آفلاین
دوست قدیمی

( 379 تشکر در 17 ارسال )
شماره ارسال: #90

ژانویه ماهی است که بانوی آواز ایران خانم هایده (معصومه دده بالا) در47سالگی چشم از جهان فروبست. او که متولد21 فروردین 1321 درتهران بودکه درطول دودهه فعالیت هنریش کارنامه ای درخشان وماندگار ازخویش برجای گذاشت.هایده دربسیاری از مصاحبه هایش اذعان کرده که تحت تاثیر صدای قوی وپرکشش بانودلکش به هنرموسیقی وفن آوازعلاقه مند شده است. هایده رابهمراه تنی چند از اساتید خوانندگی میتوان بیشک مایه احیا واستمرارموسقی اصیل سنتی درعصرمدرن گرای پهلوی که ترانه های پاپ سبک غربی بشدت روبه رواج بوددانست. اودرسال 56 پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران راترک گفت وهمیشه ترک وطن رابدترین روز وخاطره عمرش میدانست. این خواننده نستوه ازسال61فعالیت هنریش رادرغربت ازسرگرفت هرچند درترانه های پس ازانقلابش متاسفانه روند تداوم سبک کلاسیک واصیل ودستگاهی ایرانی بنابه اقتضاوجبرزمانه درغربت آنچنان ادامه نیافت وبه رِنگهای باصطلاح شش وهشت شاد گرایش پیداکرد اما بازهم چندین ترانه درخورتحسین وبه یادماندنی درآن بین یافت میشود.اصلا او باصدایش به ترانه هرترانه ای ارزشی خاص میبخشید- وسرانجام یکروز پس از اجرای کنسرتی درشهرسانفرانسیسکو دربیست ژانویه مقارن سی دی 61 دارفانی راوداع گفت ودر گورستان وست وود لوس آنجلس به خاک سپرده شد.روحش شاد

هایده از کشفیات درخشان علی تجویدی(کاشف صداهای ناب)بود وفراگیری موسیقی و آواز رانزد وی درسال 45 ه.ش.شروع نمودوبخت یارش بود که تجویدی برایش آهنگی در سه گاه باشعری حماسی از رهی معیری  آماده و دست به نقد داشت:«آزاده»*

تاریخچه پیدایش این ترانه زیباخواندنی است. به نقل از تجویدی رهی باشنیدن آهنگ تجویدی شعری حماسی رادربستر بیماری سرود انگار در آخرین نفسهای پیوند او با حیات آنچه بیش از هرچیز برایش مهم بود در مفهوم آزادگی و رهایی تجلی مینمود.رهی متاسفانه آنقدرزنده نماند تا شاهد موفقیت روزافزون و دهان به دهان گشتن شعرش درقالب ترانه ای که فرازهای مخالف سه گاهش باصدای پرتوان و برانگیزاننده هایده به اوج میرسیدباشد وقتی که بانو با صدای مخملی ونوای ملکوتیش میخواند:

با آن که همچون اشک غم برخاک ره افتاده ام من

با آن که هرشب ناله ها چون مرغ شب سرداده ام من

در دل ندارم هوسی/ چشم ندارم به کسی / آزاده ام من

یارب چومن افتاده ای کو؟ / افتاده آزاده ای کو؟

تارفته ازجانم برون سودای هستی / آزاده ام آزاده ازغوفای هستی

گلبانگ هستی آفرین همچون رهی سرداده ام من/ مرغ شباهنگم ولی در داغ غم افتاده ام من

خندان لب و خونین جگر / مانندجام باده ام/ آزاده ام من

---------------------------------------------------------------

منبع بی بی سی فارسی http://www.bbc.co.uk/persian/arts/2010/0...sary_music

* میتوانیدمشروح چگونگی پیدایش وواگذاری ترانه زیبای آزاده به بانو هایده رابصورت مفصل و خواندنی توسط جناب هامون در این آدرس مطالعه بفرمایید. http://cafeclassic4.ir/thread-84-post-12...l#pid12053

هرکس باید روزانه یک آواز بشنود ، یک شعر خوب بخواند و در صورت امکان چند کلمه حرف منطقی بزند. «گوته»
۱۳۹۳/۱۱/۳ صبح ۰۳:۰۶
تشکر شده توسط : ژان والژان, خانم لمپرت, هانا اشمیت, BATMAN, سناتور, بانو, پرشیا, سروان رنو, حمید هامون, زرد ابری, Classic, rahgozar_bineshan, باربوسا, ماهی گیر
پیرمرد آفلاین
دوست قدیمی

شماره ارسال: #91

(۱۳۹۳/۲/۱۶ عصر ۰۹:۴۳)دن ویتو کورلئونه نوشته شده:  

چندی قبل اجرای آهنگ بسیار زیبای (( دل شکن )) به روایت اصلی اون توسط استاد غلامحسین بنان رو تقدیم دوستان کرده بودم با شعری زیبا، سروده جناب آقای بیژن ترقی و با آهنگسازی جناب آقای اکبر محسنی ...
البته در بعضی جاها سراینده کلام آهنگ رو مرحوم عارف قزوینی دونستن و تنظیم آهنگ رو کاری از مرحوم روح الله خالقی و استاد جواد معروفی معرفی کردن ...
اجرایی دلنشین از این آهنگ هم با صدای جناب آقای علی رستمیان وجود داره و فکر میکنم شنیدنش برای دیگر دوستان و همراهان هم میتونه خوشایند باشه .
تقدیم با احترام :
http://s5.picofile.com/file/8117360084/D...n.mp3.html
به که گویم،چه بگویم،که چه کرده غم تو به ما
همه سوزم،همه دردم،به خدا به خدا به خدا
یار بیگانه نوازم، شرح عشق جانگدازم
قصه ای از سوز و سازم،
با تو می گویم امشب
تا که چشم جان گشودم شمع پنهان وجودم
شعله زد بر تار و پودم،
آه جانسوزم بر لب
تو ندانی که چه کردی به من و دل من به خدا
چه غمت از من بی دل تو کجا من خسته کجا
رهگذار بی نصیبی بی قراری بی شکیبی
تا سحرگه ناله سر کرده
نیمه شب ها در سیاهی بی نصیبی بی پناهی
از سر کویی گذر کرده
ای بهشت موعودم، آن سیاهی من بودم،
بی خبر ای سرور من، می گذشتی از بر من
نه اشک چشمم را بدیدی، نه ناله قلبم شنیدی،
چو عهد من رفتی مه من
چو آهوی صحرا رمیدی، ز سوی من دامن کشیدی،
تو دلشکن رفتی ...
........................
یا حق

با تشکر از جناب دن ویتوی گرامی، شاید برای دوستان جالب باشد این آهنگ را به همراه مجموعه ای از آهنگ های قدیمی و جدید، در آلبوم گون با صدای گرم امّا مهجور مهدی فلاح نیز بشنوند که لینک آن را از سایت سنتی دانلود در اینجا قرار می دهم.

[تصویر: 1423223588_5616_b5d456145d.gif]

۱۳۹۳/۱۱/۱۷ عصر ۰۳:۲۴
تشکر شده توسط : هانا اشمیت, برو بیکر, خانم لمپرت, بلوندی غریبه, پرشیا, سروان رنو, زرد ابری, رضا خوشنویس, حمید هامون, دن ویتو کورلئونه, terme, ژان والژان, باربوسا, ماهی گیر
پیر چنگی آفلاین
دوست قدیمی

( 379 تشکر در 17 ارسال )
شماره ارسال: #92

اوج را می نگرم

و تو را می بینم

که در آن نقطه دور ، در همان قله نور

که ملائک گل آدم بسرشتند و به پیمانه زدند

حوریان رقص کنان ساغر شکرانه زدند

در میخانه زدی

ره افسانه زدی

امروز هفتم اسفند مصادف با سالمرگ یکی از اساتید بی بدیل موسیقی ایران زمین نوازنده تنبک، خالق ریتمهای نوین و مبدع نت گذاری برای نواختن ضرب میباشدو آری حتماپی بردید که صحبت ازمرحوم شادروان استاد حسین طهرانی است. وی باعزم جزم وفداکاری مثال زدنی تنبک -این آلت موسیقی را که پیش ازآن کوبه ای بی ارزش قلمداد میشد ارج و بهایی درخوربخشید.طهرانی امانه تنهاتکنیک و هنرش و عزم واراده پولادینش درارتقا فن ضرب، بلکه با سلوک ومنش خود نیز زبانزداهالی موسیقی،شاگردانش و مردم عادی بود.ازهمین رو بادرگذشت استاد طهرانی دراسفند52،استادنابغه دیگری(که وی رانیز خدایش بیامرزد)شادروان فرامرز پایور در رثای یاروهمکاردیرینش وباشعرجاودانه ای از بانو لعبت والا ترانه ای ساخت که باصدای مخملین نادرگلچین منتشر و دردل مشتاقان جای گرفت. این ترانه که «اوج» نام دارددردستگاه حماسی چهارگاه توسط گروه ارکسترال فرهنگ و هنر درسال1353در تالار رودکی نواخته شدوبطورزنده ضبط گردید وشاید زیباترین مرثیه ای باشد که تاکنون بصورت آهنگین خلق شده و شعرو موسیقی آن عمیقامنعکس کننده شخص متوفا،روحیات و هنرش باشد.

ضمن اینکه «اوج»هرگز مروج ماتم و اندوه هجران وفقدان نبوده باآغازی قوی باریتم 2/4 در اُورتور شورانگیزش وسپس ریتم6/4توامان بانوای جادویی خواننده، حضور تنبک را یک سروگردن بالاتراز سازهای دیگر متجلی کرده و مناسبت خاص این آهنگ رابه شنونده القامینمایدوبس برانگیزاننده وروحیه بخش وامیدآفرین میباشد. نوازنده تنبک ترانه «اوج» استادمحمداسماعیلی شاگرد ارشد مرحوم تهرانی است که بنابه گفته خودش درحین نواختن این قطعه برای استادمرحومش اشک به پهنای صورتش روان بوده وتمام عشق وارادتش به استاد راآن هنگام درسرانگشتانش جاری نموده است.

مَخلص کلام که «اوج»شاهکاری میشود که شنونده از ابتداتابه انتها گوییاخویشتن را رفته رفته در فرازوبلندای قله موسیقی میبیند-احساسی بسیارباشکوه ... *

با سرانگشت نوازشگر جادویی خود

جرس قافله ها را به نوا آوردی

سایه ثانیه ها را به صدا آوردی

تو همان نفس صدایی ،که به جا خواهد ماند،  که رها خواهد ماند

در بهار تو چنان قلب زمان، در تهی طبل جهان

ضربه هشداریست ، ضربه بیداریست

تو همه جان بودی، جان به جانانه رسی

مست شبگرد پریشان بودی، که به میخانه رسی

بنواز با سرانگشت نوازشگر و جادویی خود 

نغمه عشق و صفا را بنواز       نغمه مرغ رها را بنواز

*باتشکر از سایت ایران صدا برای لینک ترانه اوج

۱۳۹۳/۱۲/۶ صبح ۱۰:۲۰
تشکر شده توسط : برو بیکر, بلوندی غریبه, زاپاتا, rahgozar_bineshan, سناتور, BATMAN, زرد ابری, رضا خوشنویس, سروان رنو, اسپونز, حمید هامون, دن ویتو کورلئونه, Classic, پرشیا, ژان والژان, Memento, باربوسا, ماهی گیر
دن ویتو کورلئونه آفلاین
پیشکسوت
*

شماره ارسال: #93

مرنجان دلم را کــه این مرغ وحشی
ز بامی که برخاست مشکل نشیند ...
حس خوب صدای استاد اکبر گلپایگانی عزیز : ناز لیلی .
http://s4.picofile.com/file/8175214292/G...i.mp3.html
دریغ سالهایی که می شد این چنین بخوانی و نخواندی ...
یاحق

پ.ن.: سپاس از دوست عزیز جناب پیرمرد بابت این روایت از آهنگ زیبای دلشکن . ممنونم...

۱۳۹۳/۱۲/۱۶ عصر ۰۵:۵۶
تشکر شده توسط : سناتور, terme, Princess Anne, BATMAN, خانم لمپرت, سروان رنو, پیرمرد, حمید هامون, سارا, رضا خوشنویس, بلوندی غریبه, Classic, پرشیا, ژان والژان, باربوسا, ماهی گیر
پیرمرد آفلاین
دوست قدیمی

شماره ارسال: #94
۱۳۹۳/۱۲/۲۹ عصر ۰۷:۴۷
تشکر شده توسط : oceanic, رضا خوشنویس, rahgozar_bineshan, زینال بندری, BATMAN, خانم لمپرت, بلوندی غریبه, Classic, برو بیکر, حمید هامون, فرانکنشتاین, سروان رنو, پرشیا, سارا, ژان والژان, باربوسا, ماهی گیر
دن ویتو کورلئونه آفلاین
پیشکسوت
*

شماره ارسال: #95

ای روی تــو آیینه ام ، عشقت غــم دیرینــه ام
بازآ چون گل در این بهار سر را بنه بر سینه ام ...
بشنویم آهنگ خاطره انگیز ((بهار دلنشین)) رو این بار به روایت جناب آقای کاوه دیلمی ...
http://s4.picofile.com/file/8178614334/T...i.mp3.html

تا بهار دلنشین،آمده سوی چمن
ای بهـــار آرزو بر ســـرم سایه فکن
چون نسیم نوبهار بر آشیــــانم کن گـــذر
تـــا که گلبـــاران شـــود کلبــه ی ویـران من

تا بهار زندگی آمد بیا آرام جان
تا نسیم از سوی گل آمد بیا دامن کشان
چون سِپندم بر سر آتش، نشان بنشین دمی
چون سرشکم در کنار،بنشین نشان سوز نهان

تـــا که گلبـــاران شـــود کلبــه ی ویـران من

بــازآ ببین در حیرتم،بشــکن سکوت خلوتم
چون لاله ی تنهــــا ببین،بر چهره داغ حسرتم
ای روی تـــــــو آیینه ام،عشقت غـــمِ دیرینـــه ام
بـــــــازآ چـــو گل در این بهار،سر را بِنِـــه بر سینه ام

تـــا که گلبـــاران شـــود کلبــه ی ویـران من ...

یاحق

۱۳۹۴/۱/۲ عصر ۱۱:۴۶
تشکر شده توسط : بلوندی غریبه, سروان رنو, رضا خوشنویس, حمید هامون, پرشیا, BATMAN, Classic, ژان والژان, باربوسا, ماهی گیر
دن ویتو کورلئونه آفلاین
پیشکسوت
*

شماره ارسال: #96

دیدی که رسوا شد دلم ...
شعر از : رهی معیری
تصنيف آهنگ: علی تجويدی
با صدای : سرکار خانم مرضیه 
http://s6.picofile.com/file/8183184700/M...M.mp3.html
عاشقانه ای است فناناپذیر ...

دیدی که رسوا شد دلم
غرق تمنا شد دلم
دیدی که رسوا شد دلم
غرق تمنا شد دلم
دیدی که من با این دلم
بی آرزو عاشق شدم
با اون همه آزردگی
بر زلف او عاشق شدم
عاشق شدم

ای وای اگر صیاد من
غافل شود از یاد من
قدرم نداند
فریاد اگر از کوی خود
وزرشته گیسوی خود
بازم رهاند
دیدی که رسوا شد دلم
غرق تمنا شد دلم

در پیش بی دردان چرا
فریاد بی حاصل کنم
گر شکوه ای دارم ز دل
با یار صاحب دل کنم
وای ز دردی که درمان ندارد
فتادم به راهی که پایان ندارد
که پایان ندارد

از گل شنیدم بوی او
مستانه رفتم سوی او
تا چون غبار کوی او
در کوی جان منزل کند
وای ز دردی که درمان ندارد
فتادم به راهی که پایان ندارد
که پایان ندارد

دیدی که رسوا شد دلم
غرق تمنا شد دلم
دیدی که در گرداب غم
از فتنه گردون رهی
افتادمو سرگشته چون
امواج دریا شد دلم
افتادمو سرگشته چون
امواج دریا شد دلم
دیدی که رسوا شد دلم
غرق تمنا شد دلم
دیدی که رسوا شد دلم
غرق تمنا شد دلم
دیدی که رسوا شد دلم
غرق تمنا شد دلم ...

روح همگیشون شاد
یاحق

۱۳۹۴/۱/۲۸ عصر ۰۸:۲۳
تشکر شده توسط : سرهنگ آلن فاکنر, rahgozar_bineshan, Classic, اسپونز, سروان رنو, حمید هامون, پرشیا, ژان والژان, باربوسا, ماهی گیر
دن ویتو کورلئونه آفلاین
پیشکسوت
*

شماره ارسال: #97

مِی زده شب چو ز میکده باز آیم ، بر سر کوی تو من به نیاز آیم ...
از عاشقانه های جاودان فارسی : می زده با صدای سرکار خانم مرضیه
با ترانه سرایی جناب آقای بیژن ترقی و آهنگسازی استاد پرویز یاحقی
http://s6.picofile.com/file/8184562184/M...h.MP3.html
خاطره انگیز و بس عاشقانه ...

مِی زده شب چو ز میکده باز آیم
بر سر کوی تو من به نیاز آیم
دلداده ی رهگذرم

از خود نبوَد خبرم
ای فتنه گرم

دلداده ی رهگذرم
از خود نبوَد خبرم
ای فتنه گرم

شب ها سر کوی تو
آشفته چو موی تو
می آیم تا جویم
خانه به خانه
مگر از تو نشانه

میخانه به میخانه
پیمانه به پیمانه
راه تو می پویم
این می و مستی
بوَد بی تو بهانه

می سوزم، شب ها با شمع رخ تو با سوز نهان
می سازم، با این آتش دل خود با کاهش جان

تشنه ای به راه سرابم
به لب رسیده جان چو حبابم
مستم و خرابم

فارغ از غمم چه نشستی
چرا دل مرا بشکستی
همچو من تو مستی

مست از باده یا از آن نگه
بر تو عاشقم یا بر روی مه

من بر تو عاشقم
بر تو عاشقم
قلب من نشد
شاد از عشق تو
داد از عشق تو

دلداده ی رهگذرم
از خود نبوَد خبرم
ای فتنه گرم ...

یاحق

۱۳۹۴/۲/۴ عصر ۰۴:۵۸
تشکر شده توسط : دکــس, خانم لمپرت, Classic, سناتور, پرشیا, حمید هامون, ژان والژان, باربوسا, ماهی گیر
دن ویتو کورلئونه آفلاین
پیشکسوت
*

شماره ارسال: #98

حس خوب صدای آن مخملین صدا : استاد غلامحسین بنان
دعوت برای با هم شنیدن (( آه سحر )) به روایت ایشان :
http://s6.picofile.com/file/8186953434/G...r.mp3.html
چه اجرای دلنشینی ...

بر اساس سروده ای از فروغی بسطامی :

یک شب آخر دامن آه سحر خواهم گرفت
داد خود را زان مه بیدادگر خواهم گرفت
چشم گریان را به طوفان بلا خواهم سپرد

نوک مژگان را به خوناب جگر خواهم گرفت
نعره ها خواهم زد ودر بحر وبر خواهم فتاد
شعله ها خواهم شد ودر خشک وتر خواهم گرفت
انتقامم را ز زلفش موبه مو خواهم کشید
آرزویم را ز لعلش سر به سر خواهم گرفت
یا به زندان فراقش بی نشان خواهم شدن
یا گریبان وصالش بی خبر خواهم گرفت
یا بهار عمر من رو به خزان خواهد نهاد
یا نهال قامت او را به بر خواهم گرفت
یا به پایش نقد جان بی گفت وگو خواهم فشاند
یا زدستش آستین بر چشم تر خواهم گرفت
یا به حاجت دربرش دست طلب خواهم گشود
یا به حجت از درش راه سفر خواهم گرفت
یا لبانش را زلب همچون شکر خواهم مکید
یا میانش را به بر همچون کمر خواهم گرفت
گر نخواهد داد من امروز داد،آن شاه حسن
دامنش فردا به نزد دادگر خواهم گرفت
باز اگر بر منظرش روزی نظر خواهم فکند
کام چندین ساله را از یک نظر خواهم گرفت ...

روحشون شاد.
یاحق

۱۳۹۴/۲/۱۵ عصر ۰۸:۵۶
تشکر شده توسط : BATMAN, خانم لمپرت, سروان رنو, حمید هامون, پرشیا, سارا, سناتور, ژان والژان, باربوسا, ماهی گیر
دن ویتو کورلئونه آفلاین
پیشکسوت
*

شماره ارسال: #99

امشب چو شمع روشنم، سر می کشد جان از تنم
جـــان ِ برون از تـن منم، خـــامُش بیـــا سوزان بـرو ...
تحت تاثیر غزل زیبای خانم سیمین بهبهانی عزیز :
بشنویم روایت زیبای جناب آقای ستار عزیز رو که برگرفته شده از آلبوم گل های رنگارنگ مشترک ایشان با سرکار خانم مهستی گرامی ...
http://s3.picofile.com/file/8190868976/S..._.mp3.html
محشره . شنیدن این اجرا به همه دوستان و همراهان توصیه میشه ...

گر بوسه می خواهی بیا، یک نه دو صد بستان برو
این جا تن بی جان بیا، زین جا سراپا جان برو

صد بوسه ی تر بَخْشَمَت، از بوسه بهتر بَخْشَمَت
اما ز چشم دشمنان، پنهان بیا، پنهان برو

هرگز مپرس از راز من، زین ره مشو دمساز من
گر مهربان خواهی مرا، حیران بیا حیران برو

در پای عشقم جان بده، جان چیست، بیش از آن بده
گر بنده ی فرمانبری، از جان پی فرمان برو

امشب چو شمع روشنم، سر می کشد جان از تنم
جان ِ برون از تن منم، خامُش بیا سوزان برو

امشب سراپا مستیم، جام شراب هستیم 
سرکش مرا وَزْکوی من افتان بیا خیزان برو

بنگر که نور حق شدم، زیبایی مطلق شدم
در چهره ی سیمین نگر، با جلوه ی جانان برو ...

یاحق

۱۳۹۴/۳/۸ صبح ۱۲:۱۱
تشکر شده توسط : نیومن, حمید هامون, ژیگا ورتوف, سروان رنو, ژان والژان, باربوسا, ماهی گیر
ژیگا ورتوف آفلاین
دوست قدیمی

تاریخ ثبت نام: ۱۳۸۸/۷/۱۷
اعتبار: 21

تشکرها : 474
( 1183 تشکر در 58 ارسال )
شماره ارسال: #100

استاد رضا قاسمی

تصنیف " وجد ، تا دمی بیاسایم "
آواز و سه تار : سپیده رییس سادات
آهنگ و سه تار : استاد رضا قاسمی